| Height | 393mm |
|---|---|
| Width | 176mm |
| Protrusion | 47mm |
| Light Source | 1 x G9 LED | Not Included |
| Wattage | 4W (max) |
| Colour Temperature | 2700K |
| Materials | Alabaster, Brass & Glass |
| Finishes | Brushed Brass/Alabaster |
| Application | Interior |

SKU: LCBF00WL
PRICE: $7,841.00
A celebration of curved lines and arches this wall light is a true centrepiece. Taking design cues from Art Deco architecture this wall sconce showcases elegant arches made from soft alabaster paired with heavy solid brass and matte glass. This wall lights silhouette will enhance mid-century modern interior and is designed to exude visual drama.
| Height | 393mm |
|---|---|
| Width | 176mm |
| Protrusion | 47mm |
| Light Source | 1 x G9 LED | Not Included |
| Wattage | 4W (max) |
| Colour Temperature | 2700K |
| Materials | Alabaster, Brass & Glass |
| Finishes | Brushed Brass/Alabaster |
| Application | Interior |
| Warranty | 2 Years |
|---|