Mini Fixed Down Pillar Wall Light | Assorted Finish - Black
Please enter your details below, so we can prepare a quote.
This mini fixed down pillar wall light is IP65 rated, with an aluminium or stainless steel body, it is great for withstanding the harsh Australian climate. This fitting comes with 1 x 3W 3000K MR11 globe, and 1 x 3W 4000K MR11 globe, making it easy to switch between a warm and natural white light depending on the environment. Comes with 2 year replacement warranty.
Please Note: Low voltage fitting LED driver required for installation.
On display in Black at our Byron Bay Showroom. Explore our full Showroom Collection in store or online.
| Total Height | 85mm |
| Shade Width | 40mm |
| Wall Mount Diameter | 60mm |
| Depth | 65mm |
| Beam Angle | 60° |
| Light Source | 1 x MR11 3000k 1 x MR11 4000k Included |
| Wattage | 3W |
| Max Wattage | 20W |
| Colour Temp | 3000K | 4000K |
| Lumen Output | 3000k | 270lm 4000k | 300lm |
| Voltage | 12v DC |
| Driver Required | Suitable 12v DC LED Driver | Not Included |
| Diffuser | Clear Glass |
| Protection Class | Class 3 (Low Voltage – No Earth Required) |
| Lifespan | < 30,000 hours* |
| CRI | > 80 |
| IK Rating | IK10 |
| Dimming | No |
| Material | Aluminium | Stainless Steel |
| Finish | Poly Powder Coated Black |
| IP Rating | IP65 |
| Application | Exterior |
| Warranty | 3 Years |
|---|
When selecting an item, please take note of the ‘Lead Time’ displayed above the “Add to Cart” button.
A ‘Lead Time’ is an estimated timeframe for an item to be prepared, processed, and delivered. Delivery times may vary based on your location and the specific courier service. Please note that lead times vary by product; if your order contains multiple items, they may arrive at different times.
Standard Lead Time (Read to Ship - Up to 4 weeks): These are ready-to-ship items stocked in our Australian suppliers' warehouses.
Standard Lead Time (On Order - Up to 8 weeks): These are on-order items that require production or assembly before dispatch from our supplier.
Standard Lead Time (Specially Imported - Up to 18 weeks): These items are specially imported from our international designers. Once your order is placed, it will be scheduled for the next available shipment and dispatched to you upon arrival in Australia.
Made-to-Order (Up to 16 weeks): These designs are handmade or hand-assembled by our artisan designers specifically for your order.
Contact Us / Lead Times May Vary: This indicates an internationally sourced product that is intermittently stocked by our Australian supplier. Please contact our customer service team for a lead time estimate.
Pre-Order: These items are currently out of stock. The month displayed is the approximate date of new stock arriving at our suppliers' warehouse; please allow additional time for final delivery to your address.
Please contact our customer service team for more information.
Mini Fixed Down Pillar Wall Light | Assorted Finish - Black
Please enter your details below, so we can prepare a quote.