Simple Rechargeable Pendant Light - Black
Please enter your details below, so we can prepare a quote.
The Simple Rechargeable Pendant Light is a highly adaptable LED module that easily hooks on to a suspension with the included hook. Available in four different finishes achieved by painting a die-cast aluminium frame, this fitting is suitable for outdoor use with an IP65 rating. Featuring a touch dimmer, making it easy to adjust brightness and switch between three different colour temperatures by simply tapping the sensor at the top of the light. Ideal for outdoor gatherings or commercial areas.
| Height | 120mm |
|---|---|
| Diameter | 120mm |
| Light Source | Integrated LED |
| Wattage | 3W |
| Colour Temperature | 3000K |
| Materials | Aluminium & Polycarbonate |
| Finishes | Black, Leaf Green, Terracotta or White |
| IP Rating | IP65 |
| Application | Interior |
| Warranty | 2 Years |
|---|
When selecting an item, please take note of the ‘Lead Time’ displayed above the “Add to Cart” button.
A ‘Lead Time’ is an estimated timeframe for an item to be prepared, processed, and delivered. Delivery times may vary based on your location and the specific courier service. Please note that lead times vary by product; if your order contains multiple items, they may arrive at different times.
Standard Lead Time (Read to Ship - Up to 4 weeks): These are ready-to-ship items stocked in our Australian suppliers' warehouses.
Standard Lead Time (On Order - Up to 8 weeks): These are on-order items that require production or assembly before dispatch from our supplier.
Standard Lead Time (Specially Imported - Up to 18 weeks): These items are specially imported from our international designers. Once your order is placed, it will be scheduled for the next available shipment and dispatched to you upon arrival in Australia.
Made-to-Order (Up to 16 weeks): These designs are handmade or hand-assembled by our artisan designers specifically for your order.
Contact Us / Lead Times May Vary: This indicates an internationally sourced product that is intermittently stocked by our Australian supplier. Please contact our customer service team for a lead time estimate.
Pre-Order: These items are currently out of stock. The month displayed is the approximate date of new stock arriving at our suppliers' warehouse; please allow additional time for final delivery to your address.
Please contact our customer service team for more information.
Simple Rechargeable Pendant Light - Black
Please enter your details below, so we can prepare a quote.