Modern Bar Suspension Pendant - 1000mm / Bronze / 2700K
Please enter your details below, so we can prepare a quote.
Designed and made in Italy, this elegant linear light is the perfect addition to any modern, contemporary or Hampton's style home. The light is made from black anodised bars in a choice of aluminium or bronze metal finish and is available in three sizes. Choose to suspend vertically or horizontally depending on your void and enjoy the choice of 2700k or 3000k warmth for personalised illumination.
| Length | 1000mm | 2000mm | 3000mm |
| Diameter | 23mm |
| Weight | Approx 0.7kg |
| Suspension | 2000mm (max) - 150mm (min) |
| Weight | 0.7kg |
| Voltage | 220-240V |
| Light Source | Integrated LED |
| Wattage | 8W |
| Colour Temperature | 2700K | 3000K |
| Lumens | 828lm |
| CRI | 90+ |
| Dimmable | Yes - Push 1-10V |
| IP Rating | IP40 |
| Driver | Dimmable electronic driver included |
| Material | Aluminium |
| Finishes | Aluminium | Brass |
| Application | Interior |
| Warranty | 5 Years |
|---|
When selecting an item, please take note of the ‘Lead Time’ displayed above the “Add to Cart” button.
A ‘Lead Time’ is an estimated timeframe for an item to be prepared, processed, and delivered. Delivery times may vary based on your location and the specific courier service. Please note that lead times vary by product; if your order contains multiple items, they may arrive at different times.
Standard Lead Time (Read to Ship - Up to 4 weeks): These are ready-to-ship items stocked in our Australian suppliers' warehouses.
Standard Lead Time (On Order - Up to 8 weeks): These are on-order items that require production or assembly before dispatch from our supplier.
Standard Lead Time (Specially Imported - Up to 18 weeks): These items are specially imported from our international designers. Once your order is placed, it will be scheduled for the next available shipment and dispatched to you upon arrival in Australia.
Made-to-Order (Up to 16 weeks): These designs are handmade or hand-assembled by our artisan designers specifically for your order.
Contact Us / Lead Times May Vary: This indicates an internationally sourced product that is intermittently stocked by our Australian supplier. Please contact our customer service team for a lead time estimate.
Pre-Order: These items are currently out of stock. The month displayed is the approximate date of new stock arriving at our suppliers' warehouse; please allow additional time for final delivery to your address.
Please contact our customer service team for more information.
Modern Bar Suspension Pendant - 1000mm / Bronze / 2700K
Please enter your details below, so we can prepare a quote.