Solar Black Angled Wall Light
Constructed from durable plastic and boasting a sleek black finish, this wall light has a simplistic design and angled shape. It features a solar panel at the top, efficiently converting sunlight to electricity and storing it in a battery. With an inbuilt sensor that detects movement within an 8-meter range, this light will automatically turn on. With an IP44 rating, this design is suitable for covered areas such as main entrances, garages, and terraces. Emitting a downward glow in a pleasant, warm white tone, it is perfect for providing both illumination and ambience.
| Height | 200mm |
|---|---|
| Width | 90mm |
| Protrusion | 205mm |
| Weight | 0.635kg |
| Light Source | Integrated Solar LED |
| Wattage | 5W |
| Colour Temperature | 3000K |
| CRI Rating | 80 |
| Lumens | 400lm |
| Dimmable | No |
| Materials | Plastic |
| Finishes | Black |
| IP Rating | IP44 |
| Class | Class III |
| Application | Exterior - Covered Areas |
| Features | PIR Sensor (0-8m range), Solar Powered |
| Warranty | 1 Year |
|---|
When selecting an item, please take note of the ‘Lead Time’ displayed above the “Add to Cart” button.
A ‘Lead Time’ is an estimated timeframe for an item to be prepared, processed, and delivered. Delivery times may vary based on your location and the specific courier service. Please note that lead times vary by product; if your order contains multiple items, they may arrive at different times.
Standard Lead Time (Read to Ship - Up to 4 weeks): These are ready-to-ship items stocked in our Australian suppliers' warehouses.
Standard Lead Time (On Order - Up to 8 weeks): These are on-order items that require production or assembly before dispatch from our supplier.
Standard Lead Time (Specially Imported - Up to 18 weeks): These items are specially imported from our international designers. Once your order is placed, it will be scheduled for the next available shipment and dispatched to you upon arrival in Australia.
Made-to-Order (Up to 16 weeks): These designs are handmade or hand-assembled by our artisan designers specifically for your order.
Contact Us / Lead Times May Vary: This indicates an internationally sourced product that is intermittently stocked by our Australian supplier. Please contact our customer service team for a lead time estimate.
Pre-Order: These items are currently out of stock. The month displayed is the approximate date of new stock arriving at our suppliers' warehouse; please allow additional time for final delivery to your address.
Please contact our customer service team for more information.





