29-35W Three Circuit Track Head | 5 Colour LED
The 29-35W Three Circuit Track Head delivers exceptional power and refined architectural functionality. Crafted from high-quality aluminium, this robust spotlight offers an impressive solution for a vareity of spaces. This versatile track head includes a 29W and 35W power option which can be chosen with an integrated switch.
Featuring a built-in LED, this fitting features five selectable colour temperatures from warm to crisp white tones. Triac dimming capabilities ensure effortless control over the brightness levels to set the required mood. With four beam angle options, this fitting can be used to spotlight features or to illuminate large spaces, ideal for galleries, kitchens and offices.
- Made from high quality aluminium
- Features selectable wattage between 29w and 35w
- Offers five built in colour temperature options
- Four beam angle options
| Shade Length | 210mm |
|---|---|
| Shade Diameter | 70mm |
| Fitting Height | 276mm |
| Track Type | Three Circuit |
| Beam Angle | 24° | 36° | 60° |
| Tilt Angle | 90° |
| Swivel Angle | 270° |
| Light Source | Integrated LED |
| Wattage | 29W & 35W Wattage Selectable on Fitting |
| Colour Temperature | 2700K | 3000K | 4000K | 5000K | 5700K |
| Lumens | 2700K | 2110lm - 2575lm 3000K | 2125lm - 2605lm 4000K | 2305lm - 2735lm 5000K | 2390lm - 2820lm 5700K | 2410lm - 2825lm |
| Dimmable | Yes - TRIAC Dimming |
| Material | Aluminium |
| Finish | Black | White |
| IP Rating | IP20 |
| Application | Interior |
| Note | Gold & black lens inserts available on request |
| Warranty | 5 Years |
|---|
When selecting an item, please take note of the ‘Lead Time’ displayed above the “Add to Cart” button.
A ‘Lead Time’ is an estimated timeframe for an item to be prepared, processed, and delivered. Delivery times may vary based on your location and the specific courier service. Please note that lead times vary by product; if your order contains multiple items, they may arrive at different times.
Standard Lead Time (Read to Ship - Up to 4 weeks): These are ready-to-ship items stocked in our Australian suppliers' warehouses.
Standard Lead Time (On Order - Up to 8 weeks): These are on-order items that require production or assembly before dispatch from our supplier.
Standard Lead Time (Specially Imported - Up to 18 weeks): These items are specially imported from our international designers. Once your order is placed, it will be scheduled for the next available shipment and dispatched to you upon arrival in Australia.
Made-to-Order (Up to 16 weeks): These designs are handmade or hand-assembled by our artisan designers specifically for your order.
Contact Us / Lead Times May Vary: This indicates an internationally sourced product that is intermittently stocked by our Australian supplier. Please contact our customer service team for a lead time estimate.
Pre-Order: These items are currently out of stock. The month displayed is the approximate date of new stock arriving at our suppliers' warehouse; please allow additional time for final delivery to your address.
Please contact our customer service team for more information.




